Jak si u nás vybrat kávu, která vám sedne?

Často se nás ptáte, jakou kávu si máte vybrat a i přesto že nejsme žádní politici (zatím?) odpovídáme, že tahle otázka není tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát. Na rozdíl od politiků vám ale vždy prozradíme recept, podle čeho vybírat. A jelikož s vámi všemi nemáme tu čest se potkat, sepsali jsme tenhle článek po jehož přečtení se stanete nesmrtelnými guru na výběr kávy z našeho sortimentu.

Základem všeho je chuťový profil

Úplně nejsnazším způsobem, jak udělat základní výběr kávy je si odpovědět na následující otázku: Chci spíše čokoládovou (lehce hořkou) nebo ovocnou (příjemně kyselou) kávu? Odpověď už vás nasměruje na správnou kolej. Tady na našich stránkách můžeš využít i nastaveného filtru a vybírat už pouze z čokoládových či ovocných káv. V případě, že budete vybírat kávu fyzicky, na etiketě máme přímo uvedeno o jaký chuťový profil se jedná

Jak vypadá váš šálek kávy?

Velmi důležitým parametrem je metoda také metoda přípravy. U každé kávy máme uvedenu metodu přípravy, na kterou je určena, jelikož tomu přizpůsobujeme styl pražení. Obecně lze říci, že kávy určené na espresso jsou praženy tmavěji, díky čemuž mají méně ovocných tónů a více těch čokoládových. Přesný opak jsou kávy na filtr, které pražíme světleji, právě aby co nejvíce vynikly ovocné/květinové tóny.

Stoprocentně se dají kávy použít i na jiný způsob než jsou určeny. Jen prostě myslete na to, že jsme ten pražící profil ladily na něco jiného. Kvůli tomu může být káva pražená tmavěji na filtru nudná a hořká, naopak káva pražená světleji bude pravděpodobně na espressu pro většinu nepříjemně kyselá a nevyvážená. Vždycky však záleží na tom, jak si recept přípravy uzpůsobíte dané kávě a své chuti. Pokud jste však s výsledkem spokojeni, není důvod tyhle "pravidla" dodržovat. Jaké metody přípravy kávy vlastně existují a jak si je připravit se dozvíte v našich návodech.

Acidita je i není kyselost

Acidita hraje v chuťových preferencích obrovskou roli. Pokud opravdu nemáte rádi jakýkoli náznak kyselosti v kávě a kvůli tomu jste měli i předsudky k arabice, hledejte v naší nabídce kávy s nízkou aciditou. K tomu vám v eshopu jednoduše poslouží připravený filtr a fyzicky zase údaj na etiketě. Pokud se chce dozvědět, proč někdo v kávě aciditu vyhledává a proč ji nelze jednoduše přeložit jako pouhou kyselost, můžete si přečíst další článek, o jak komplexní věc se ve skutečnosti vlastně jedná. 

 

Bílá versus černá

 Jaký rozdíl je mezi kávami v černém a bílém sáčku? V černém sáčku najdete kávy s cuppingovým skóre vyšším než 80 bodů a zároveň se snažíme, aby pro vás byly zrnka dostupné po celý rok. U bílých sáčků, jak už zlatá etiketa napovídá, máme ještě přísnější nároky. Cuppingové skóre u nich vždy přesahuje 85 bodů a zároveň je u nich známý původ až po farmáře. Vzhledem k tomu, že se jedná o výjimečné kávy, je jich vždy jen omezené množství. Nemůžeme i nich tedy zaručit jejich dlouhodobou dostupnost, proto pokud chcete nějakou kávu z naší prémiové řady ochutnat, rozhodně neváhejte moc dlouho!

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz